logo

Mickiewicza 10

74-500 Chojna

+ 48 91 414 11 71

kontakt@jagusz.com

Pon - Pt: 8:00 - 18:00

Sobota: 9:00 - 12:00

HIGIENA JAMY USTNEJ PSA cz.1

Temat bagatelizowany ale ważny. Każde dziecko wie, że trzeba myć zęby, jak często, w jaki sposób(na pewno te dzieci, które odwiedzały naszą przychodnię). Sami dbamy o świeży oddech i o to by nasze zęby były zdrowe. Powinniśmy też zadbać o stan jamy ustnej naszego pupila.

To nie prawda, że psu śmierdzi z pyska. Ten głęboko zakorzeniony w naszych głowach stereotyp jest przyczyną cierpienia wielu zwierząt.

Ponad 75% psów, które trafiają do lekarza weterynarii ma większy lub mniejszy problem stomatologiczny.

Pies nie ma oddechu pachnącego świeżością i miętą to fakt. Nie powinien też mieć zapachu który nas odrzuca. Jeśli naszemu psu śmierdzi z pyska, jego zęby nie są takie białe jak wcześniej czy widzimy po prostu na nich kamień a dziąsła są zaczerwienione to znaczy, że mamy do czynienia z jakimś problem stomatologicznym.

Po co zawracać sobie głowę zębami u psa?

Jeśli traktujemy naszego czworonoga jako najlepszego przyjaciela/ członka rodziny to nie chcemy żeby cierpiał. Czy pamiętamy jak ostatnio bolał nas ząb? A co jeśli to jest kilka albo kilkanaście zębów w jednym czasie? Kamień nazębny z gromadzącymi się na nim bakteriami powodują stan zapalny dziąseł, który przesuwa się głębiej w stronę korzenia zęba. Dziąsła są czerwone, rozpulchnione i dzięki temu bakterie z zębów mogą przecisnąć się w głąb tkanki i trafić do naczyń krwionośnych. Tą drogą z krwią mogą rozejść się po całym organizmie najczęściej powodując stany zapalne w sercu, nerkach, wątrobie, prostacie czy macicy. Pies gryząc zabawki czy jedząc mechanicznie odczepia kawałki kamienia nazębnego i skupiska bakterii, które trafiają do jelit. Tą drogą może dochodzić do zapalenia żołądka i jelit, zapalenia trzustki, zapalenia pęcherzyka żółciowego oraz wątroby. Odrywające się cząsteczki mogą być zaaspirowane do dróg oddechowych i powodować nawracające zapalenie górnych dróg oddechowych lub oskrzeli czy płuc. Ciężki stan zapalny okolicy zębów może powodować również problemy okulistyczne, zapalenia ucha środkowego czy wewnętrznego, ropnie na terenie twarzoczaszki tzw. opuchnięty pysk, czy wypływ ropny z nosa.

Zły stan dziąseł może też mówić nam o przewlekłej chorobie nerek.

Jak zadbać o jamę ustną swojego czworonoga dowiedzą się Państwo w kolejnej części…

lek. wet. Klaudia Grabowska

Pozostałe usługi